Malý Ratmírov ubytování v Malém Ratmírově penzion v Malém Ratmírově Malý Ratmírov u Jindřichova Hradce Česká Šumava Česká Šumava ubytování Česká Šumava penziony Malý Ratmírov ubytování Malý Ratmírov penziony ubytovíní v České Šumavě ubytování v Malém Ratmírově ubytování v Malém Ratmírově

Historické prameny vypovídají, že obec Malý Ratmírov byla založena již v roce . Nchází se asi 2 km východě od Blažejova a 12 km východně od Jindřichova Hradce uvnitř přírodního parku Česká Kanada. Trvale tady žije pouze 8 obyvatel, ale nachází se zde 253 domů a je evidováno stejné množství adres, což znamená, že Malý Ratmírov, uložený v malebné krajině, je především rekreační oblastí.
    V obci se nachází poměrně velký Ratmírovský rybník a rozlehlé lesy, jež vybízí návštěvníky k rybaření a houbaření. Oblast také láká k nějrůznějším turistickým výletům a je mimořádně vhodná pro cyklisty.
    Obcí Malý Ratmírov prochází úzkokolejná trať vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, která se nachází v jižní části České Kanady v blízkosti hraničního přechodu s Rakouskem. V hlavní turistické sezoně zde denně projíždějí parní vlaky, se kterými si užijete netradiční jízdu napříč přírodou svérázné České Kanady. (Jízdní řád pro potenciální zájemce.)
    Vyšší nadmořská výška přináší velmi dobré sněhové podmínky, které ocení v zimním období zejména příznivci běžkování.
Přírodní park Česká Kanada, v jehož severozápadní části se obec Malý Ratmírov nachází, je území ležící v Jihočeském kraji na pomyslné historické hranici mezi Čechami a Moravou a rozkládá se na rozloze 300 km2. Název České Kanady je odvozen od přírodního rázu místní krajiny, přičemž otevření parku bylo vyhlášeno v roce 1994. Od té doby si získal svými hlubokými lesy, skalnatými útvary, zurčícími potoky a četnými vodními hlaninami rybníků značný počet příznivců.
    Obcí prochází turistické značení. Zeměpisné souřadnice obce jsou 49°8'39” s. š., 15°7'32” v. d.


Malý Ratmírov

Většina návštěvníků přijíždí do naší obce přes Jindřichův Hradec, který leží 12 km západně od Malého Ratmírova. Toto město je právem označováno za „perlu jižních Čech“ a díky svému osobitému historickému uspořádání mu bylo uděleno prestižní ocenění „Historické město roku 2007“. Jeho historické jádro bylo v roce 1950 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Monumentální soubor budov hradu a zámku, jeden z nejhodnotnějších architektonických souborů u nás, byl v roce 1996 prohlášen Národní kulturní památkou. Svou rozlohou se řadí na třetí místo v České republice.
    Při hlubším zájmu o historii hradu a zámku v Jindřichově Hradci nebo o historické souvislosti spojené s touto oblastí klikněte eventuelně na odkazy Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci nebo Jindřichův hradec, kde se dozvíte vše podstatné.
    Do Jindřichova Hradce lze také dojet ze zastávky Malý Ratmírov po úzkokolejné trati parním vláčkem a ocenit tak cestou přes Jindřiš podmanivé kouzlo blízkého okolí.

Malý Ratmírov

Přes Jindřichův Hradec se z Malého Ratmírova jede i do dalšího zámeckého areálu, jímž je Červená Lhota. Leží 27 km severozápadně (viz zobrazení na mapě) mimo oblast České Kanady, ale pro jeho charizmatický charakter nebylo možné jej nevzpomenout.
    Zájemci o historická fakta mohou kliknout na příslušné obrázky vlevo, kde se na oficiálním webu dozvědí vše podstatné.
    Součástí promyšlené renesanční krajinné koncepce zámeckého areálu je upravovaný přírodně park, který získal svou dnešní podobu na přelomu 19. a 20. století. Zámecký rybník je součástí parku a bezpochyby jeho velkou předností a na vypůjčené loďce múžete ocenit exteriér zámku i z vodní hladiny.

Malý Ratmírov

Další zámek, který je možno navštívit, se nachází v Nové Bystřici. Ta je lokalizována jižně 20 km od Malého Ratmírova a blízko ní je přechod do Rakouska. Je konečnou stanicí pro úzkokolejnou parní lokálku, takže je žádoucí ve stanici Malý Ratmírov nasednout a nechat se unášet. Na mapě je vyznačena také trasa po silnici, odpovídající vzdálenost je vhodná i pro cyklistický výlet.
    Historie Nové Bystřice byla kumulována na místním zámku a náměstí, z něhož je vidět renesanční část západního křídla.
    Posledním majitelem zámku byla židovská rodina, majetek jim však byl vyvlastněn. Od 2. října 1914 do 15. listopadu 1918 byl v prvním poschodí zámku umístěn vojenský lazaret. Roku 1929 byl zámek uznán památkovým úřadem za historickou památku. Od konce 2. světové války zámek postupně chátral. Ani po roce 1989 nemělo město finance na udržování této památky a tak jej prodalo soukromému majiteli.

Malý Ratmírov

Po 7 km cesty z Malého Ratmírova na jihovýchod vede silnice přes obec Kunžak. Trasa je vytytyčená na mapě.
    Dominantou obce je kostel sv. Bartoloměje z roku 1370, rokoková kašna na náměstí a další kašna z jednoho kusu kamene u školy.
    Kunžak nabízí turistům množství značených turistických, cykloturistických a zimních běžeckých tras.
    V 5 km vzdálených Lomech je nejbližší zastávka úzkorozchodné železnice na trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.
    Na zalesněném vrchu Skalka jihovýchodně od Kunžaku se v jehličnatém lese nacházejí roztroušené skupinky kamenů i osamocené balvany tzv. "landštejnské žuly" s dokonale zaobleným tvarem. Nejvyšším bodem regionu a zároveň nejvyšším místem okresu Jindřichův Hradec je Vysoký kámen s nadmořskou výškou 738 m. Leží asi 5 km jižně od Kunžaku. Na vrcholku jsou mohutné žulové skalní masivy, výškově ukončené kamenným sloupem.

Malý Ratmírov Malý Ratmírov

Český Rudolec leží 23 km jhovýchodně od Malého Ratmírova, jak ukazuje trasa vytytyčená na mapě.
    Obec je umístěna v malebné krajině plné zeleně, z níž probleskuje mezi stromy věž rudoleckého zámku, která připomíná věž hlubockého zámku.
    Po požáru začátkem 19. století byl zámek vystavěn podle vlastního návrhu zámeckého pána ve stylu tudorovské gotiky. Koncem 2. světové války byl zámek několikrát vykraden. V roce 1948 byl znárodněn, později začal chátrat. V současné době je zámek ve vlastnictví soukromé firmy a probíhá příprava na opravu zámku do původní novogotické podoby.

Malý Ratmírov

Dačice jsou další lokalitou, kde je možné navštívit historické pamětihodnosti. Jsou vzdáleny 28 km východně od Malého Ratmírova, viz mapa. Během výletu se doporučuje zlehka šlapat na plynový pedál anebo použít bicykl, protože se překonává veškerá Česká Kanada od západu na východ a je žádoucí vnímat bezprostřední okolí.
    Odkaz na Dačický zámek zaujme historiky amatéry. Počátkem 19. století se postupně začal proměňovat starý barokní zámek v moderní a pohodlné sídlo. V roce 1945 však byl zestátněn a zpřístupněn veřejnosti. Radikální rekonstrukce zámku v letech 1990-1996 zachránila chátrající dačický Nový zámek pro současnost. Za zámkem se na svažitém terénu rozkládá v nadmořské výšce téměř 500 m zámecký přírodně-krajinářský park. Státní zámek Dačice byl vyhlášen jako národní kulturní památka.

Malý Ratmírov

Slavonice jsou y Malého Ratmírova vzdálené 30 km, což je úsek, který by mohl ujet tam i zpět průměrný cyklista. Leží na jihovýchodním pomezí České Kanady a cesta k nim je vytyčena na mapě.
    Městská památková rezervace Slavonice, někdy přezdívané „malá Telč“, je jedním z renesančních měst a leží u rakouských hranic. Vyniklo díky velkolepé výstavbě ve 14. století. Současně zřejmě vznikal propracovaný podzemní systém, který sloužil nejen jako odvodňovací, ale zároveň i jako obranný systém města. Dvě náměstí byla obklopena středověkými měšťanskými domy se sgrafitovou výzdobou. V pozdější době, během třicetileté války po vyplenění švédskými vojsky, po morové epidemii a následném velkém požáru, který zničil velkou část obou náměstí, došlo k úpadku města. Ale současný stav města i renezančních domů je nanejvýš uspokojivý.

Malý Ratmírov

Nakonec, po skromné nabídce osmi ze značného počtu turistických míst a historických celků, odpovídající obrázek této stránky přináší interaktivní mapu srdce České Kanady a jejího okolí. Po kliknutí na něj a dalším kliknutím na piktogramy na mapce externího webu www.srdceceskekanady.cz se dozvíte podrobné informace o vybraném místě. Česká kanada stojí za zhlédnutí.

nahoru